Připojte se k nám na Facebook
Londýn

Londýn

O Londýně

O Londýně

Londýn: Základní údaje

Londýn (anglicky London) je hlavním a také největším městem  Spojeného království Velké Británie. Londýn se spolu s městy New York a Tokio řadí k nejvýznamnějším městům světa. Snad proto, že Londýn je jedním z nejstarších měst na světě, že se tu úchvatným způsobem snoubí historická a moderní architektura, mísí se zde různé kultury, kvete zde obchod (Londýn je jedno z největších obchodních center světa) a sídlí vláda.

Londýn: Poloha

Londýn je kulturním, obchodním a politickým centrem jihovýchodní Anglie (51°30`severní šířky a 0° 7`západní délky). Byl založen na severním břehu řeky Temže (Thames), která jím protéká a spojuje Londýn se Severním mořem a umožňuje lodím přístup na světové námořní cesty. Londýn má téměř kruhový půdorys, krajina je zde spíše rovná či mírně zvlněná.

Město rozkládající se na ploše cca 990 km² se dělí na několik oblastí: City, centrum obchodu a finačnictví, kde se mimo jiné nachází i katedrála svatého Pavla nebo 183 metrů vysoký mrakodrap Tower 42 (dříve NatWest Tower) či 180 metrů vysoká budova ve tvaru okurky 30 St Mary Axe (nazývaná též jako Gherkin, okurka); West End, oblast zábavy, nákupu, nočního života a sídla vlády, kde se nachází i nejnavštěvovanější pamětihodnost Londýna, tedy Trafalgarské náměstí a jedna z nejznámějších ulic světa Oxford Street; a South Bank, truhla plná londýnské kultury, galerií, muzeí a divadel.

Londýn: Podnebí

Londýn má, navzdory všem pověrám, poměrně mírné klima. I přesto, že leží na severu, kruté zimy (ani horká léta) se tu díky Golfskému proudu téměř nevyskytují. V letních měsících bývá v Londýně v průměru kolem 20°C (nejvyšší zaznamenaná teplota v Londýně dosahovala 37,9°C v roce 2003), v zimních okolo 5°C. Srážky jsou celoročně mírné, nižší než třeba v Sydney či v Římě.

Londýn: Správní uspořádání

Londýn se dělí na 32 městských obvodů a londýnské City (City of London, centrum města). Každá z těchto částí má svou vlastní městskou radu a starostu, kteří spravují většinu obecních záležitostí. Výjimku tvoří City, která není spravována běžnou radou, ale historickou Corporation of London.

Nejvyšším správním orgánem Velkého Londýna mající vliv na dění v celém Velkém Londýně je Greater London Authority (Vyšší londýnský úřad), tvořený shromážděním 25 členů a starostou, kteří jsou voleni na čtyři roky.

Oblasti City vládne Obecní rada (Courá  of Common Counsel), kterou tvoří tzv. alderman, 100 městských radních a londýnský primátor (Boris Johnson).

Londýn: Obyvatelstvo

Londýn má mezi 7 až 8 milióny obyvatel (při sčítání v roce 2006 žilo v Londýně 7 750 000 obyvatel)všech možných národností a ras z celého světa. V roce 2001 zde žilo 76% bělochů, 10% Pakistánců, Indů a Bangladéšanů, 5%  Afričanů, 5% obyvatel z Karibiku, 3% míšenců a 1% tvořily Číňané. Počet obyvatel v Londýně je, po Moskvě a Paříži, třetí největší v Evropě.

Bary, restaurace, kluby

Ku Bar - 30 Lisle Street, Leicester Square WC2H 7BA

79cxr - 79 Charing Cross Road, London WC2H One

The - edge - 11 SOHO Square, London W1D 3QE

Comptons of SOHO - 53 Pld Compton Street, London WD 6HN

Quebec - 12 Old Quebec Street, Marble Arch WH 7AH

Ubytování