Připojte se k nám na Facebook
Phuket

Phuket

O Phuketu

Nejbohatší thajská provincie se počátkem osmdesátých let stala vyhledávaným prázdninovým cílem. Na západním pobřeží ostrova leží nejlepší pláže, hlavní pláží Phuketu je rušná Hat Patong, o poznání klidnější jsou pláže Karon, Kamala, Kata a dokonce lze stále nalézt téměř opuštěné pláže jako jsou Bang Tao, Nai Harn a Hin Kruai. Pláže na východním pobřeží vyhledávají spíše domorodci pro pořádání pikniků, nejoblíbenější pláží je Hat Rawai s drobnými hospůdkami, nabízejícími chutně upravené mořské živočichy na mnohé způsoby. Hlavním město ostrova Phuket je jedním z nejlepších příkladů čínsko-portugalské městské architektury s mnoha typickými obchodnickými domy, kdy dolní patro tvoří obchůdek a vrchní patro je vyhrazeno rodině. Ve městě se nachází i řada velice zajímavých čínských chrámů. Největší thajský buddhistický chrám ostrova Wat Chalong leží jižně od města, zatímco nejzajímavějším chrámem je Wat Phra Thong ve vesnici Baan Thalang s polozasypanou sochou Buddhy. Dle legendy člověk, který se sochu pokusí vyhrabat, zemře, není tedy divu, že socha dosud pevně vězí v zemi. Za návštěvu rozhodně stojí phuketské akvárium s mořskou faunou na mysu Panwa jižně od města (otevřeno 9:00 až 16:00, vstupné 20 THB) a soukromé muzeum lastur, specializované na schránky měkkýšů, žijících v thajských vodách (muzeum se nachází u pláže Rawai, otevřené je 9:00 až 17:00, vstup 200 THB). Poněkud monstróznější je výpravné představení Phuket Fantasea, odehrávající se každý večer ve velkorysých kulisách divadla na pláži Kamala. Pro doplnění adrenalinu je v městečku Kathu možno skočit si bungee jumping z jeřábu, západní pobřeží je dnes přímo poseto sloními tábory, kde je možno podniknout projíž?ku na těchto sympatických chobotnatcích.

Pobytová místa na ostrově:

Patong – nejrušnější pláž Phuketu s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře. Okolí pláže má městský charakter s nepřebernou nabídkou zábavy i nákupních možností. Pláž je orientována na západ. Ideální pro milovníky zábavy a nočního ruchu.

Karon – 4 km dlouhá písečná pláž je orientována na západ. Okolí pláže není příliš zastavěno, vyskytuje se zde ale řada hospůdek a restaurací, zvláště v severní části. Pláž má přírodní charakter.

Kamala – Klidná pláž s relativně povlovným vstupem do moře. Pláž je orientována na západ. Vhodná pro rodiny s dětmi.

Bangtao – Velmi klidná pláž, stíněná hájem cassuarin, je orientována na západ. Vstup do moře je relativně povlovný. Ideální pro milovníky klidu a skutečného odpočinku. Vhodné pro rodiny s dětmi.

Kata Noi – Nádherná pláž u hotelu Kata Thani s jemným pískem. Orientována je na západ.

MÍSTNÍ DOPRAVA

Tuk tuky – červená otevřená čtyřkolá vozítka (větší než v Bangkoku), jezdící mezi plážemi. Stanoviště bývají na křižovatkách. Jízdné se stanovuje domluvou (běžně 250 THB z Patongu na Karon). Lze si je najmout i na celý den.

Místní autobusy – songthaewy – velké otevřené songthaewy, které spojují pláže s městem Phuket, jízdné cca 20 THB, jezdí v pravidelných intervalech, bohužel téměř nejezdí z pláže na pláž.

Mototaxi mají stanoviště na hlavních křižovatkách, u hotelů. Cena dohodou.

PŮJČOVNY VOZIDEL

Podmínkou mezinárodní řidičský průkaz, při půjčení se většinou nevyžaduje, nicméně při náhodné dopravní kontrole jej policie obvykle požaduje. Veškeré automobily mají řízení na pravé straně.

Větší hotely půjčení zprostředkují, je třeba dávat pozor na to, zda je v ceně zahrnuta pojistka a do jaké výše.

BANKY

Bangkok Bank a Thai Farmers Bank mají pobočku na Patongu, jinak jsou velké banky ve městě Phuketu. Pro výměnu peněz a drobné bankovní transakce postačují malé bankovní přepážky či směnárny, otevřené zhruba do 22:00.

INTERNET

Dostatek internetových kaváren se nachází na každé pláži. Ceny obvykle cca 1 až 2 THB za minutu.

NOČNÍ ŽIVOT

Nejrušnějším nočním životem oplývá pláž Patong, zvláště její střední část kolem ulice Bangla. Zde na rohu s ulicí Sawng Roi Pee je hlavní diskotéka Shark Disco. Nahloučení nočních klubů a pivních barů se nachází též na pláži Karon a Kata, zbylé pláže jsou spíše poklidné.

SPORTY

Horská kola

V okolí hlavních pláží je síť cest velice vhodných pro horské kola. Díky absenci kvalitních map doporučujeme organizované vyjíž?ky. Zapůjčení je možné v některých hotelích či v Phuket Mountain Bike Club (cca 250 THB/den).

Golf

Na Phuketu leží 5 golfových hřišť. Nejnavštěvovanější jsou:

BLUE CANYON COUNTRY CLUB – nejlepší golfové hřiště na Phuketu, jedno z nejprestižnějších v Asii. 18 jamek, green fee 3000 THB, caddy fee 200 THB.

BANYAN TREE PHUKET GOLF CLUB – 18ti jamkové hřiště. Green fee 2250 THB, caddy fee 190 THB.

PHUKET CENTURY COUNTRY CLUB – 18 jamek. Green fee 1600 THB, caddy fee 180 THB.

PHUKET COUNTRY CLUB – první hřiště na Phuketu. Green fee 2500 THB, caddy fee 190 THB.

Jezdectví

Projíž?ka v koňském sedle. Phuketský jezdecký klub sídlí nedaleko od Wat Chalongu. Cca 500 THB na hodinu.

Plavání

Ve vodách v okolí Phuketu bývají někdy zrádné spodní proudy. Doporučujeme respektovat signální vlajky na plážích (červená vlajka – koupání nebezpečné).

Potápění

Severně od Phuketu v Andamanském moři leží několik potápěčských lokalit světového významu:

SIMILANSKÉ OSTROVY - u ostrovů se nachází 25 prvotřídních potápěčských lokalit, řazených mezi prvních 10 nejlepších lokalit světa. Dohlednost kolísá mezi 18 až 25 metry, občas však překračuje 40 metrů. Na východní straně ostrovů se nacházejí svažující se korálové útesy s rozsáhlými zahradami mořských sasanek. Na západní straně ostrovů se potápí mezi ohromnými žulovými bloky, pokrytými přisedlými korály, mezi balvany jsou tunely, jeskyně a rokle, přesahující 40 m hloubky. Mořské proudy udržují žulové labyrinty bez písku a úlomků.

SURINSKÉ OSTROVY - západní strana ostrovů se podobá Similanským ostrovům, na východní straně se nacházejí druhově nejbohatší útesy v thajských vodách. Často se lze setkat s mořskými želvami.

KO BON - 20 km SV od ostrova 9 Similanských ostrovů. Hlavní potápěčskou lokalitu tvoří 33 metrová vertikální stěna, osídlená pestrobarevnými korály. U ostrova se často vyskytují rejnoci manty, koráloví hadi a žraloci útesoví.

KO TACHAI - ostrůvek na polovině cesty mezi Surinskými a Similanskými ostrovy . Hlavní potápěčskou lokalitu tzv. Twin Peaks tvoří 2 skalnaté výčnělky, spojené korálovým útesem. Díky silným proudům se u ostrova vyskytují živočichové, živící se filtrací planktonu, jako jsou různé druhy vějířových korálů, útesoví žraloci. U ostrova se též pravidelně objevují žraloci velrybí.

RICHELIEU ROCK - 18 km východně od Surinských ostrovů. Skalní věž, která vyčnívá ze dna v hloubce okolo 40 metrů až k hladině odlivu. Nachází se na rozhraní oceánského a příbřežního habitatu, takže zde dochází k zajímavému překryvu ekosystémů. Kromě druhově bohatých rybích společenstev se zde často vyskytuje žralok velrybí (jedna z nejlepších světových lokalit).

Cena výletu s 2 ponory do oblasti Similanských či Surinských ostrovů: cca 3000 – 5000 THB

Výlety na Phuketu

ZÁTOKA PHANG - NGA

Celodenní výlet do zátoky Phang nga se scénickými skalními útvary. Návštěva nejznámějšího ostrova Jamese Bonda, kde se natáčela jedna z bondovek, zastávka na oběd ve folklórní vesnici čao nám (mořských nomádů) na Ko Panee, návrat na Phuket se zastávkou na koupání na ostrově Ko Naka.

Orientační cena: 1800 THB, trvání celodenní.

O Thajsku

THAJSKO - v Thajsku se na ulicích potkáte s buddhistickými mnichy, stejně tak jako s nespočetným množstvím kněžek lásky. Večer můžete navštívit některou z nepřeberného množství restaurací, barů, nočních klubů či salonů thajské masáže. Po dvou příjemně strávených dnech v Bangkoku záleží jen na Vás, které z mnoha thajských letovisek navštívíte.

Thajsko -zeměpisné údaje

Obrys Thajska bývá přirovnáván k hlavě slona. Na sever zasahují výběžky Šanských pohoří s nejvyšším vrcholkem Thajska – ho rou Doi Inthanon (2.566 metrů n.v.). Centrální oblast je tvořena nížinami kolem řeky Chao Phraya, severovýchod (Issan) před stavuje vyprahlá krasová plošina Kho ratského plató. Po západním okraji Khorat ského plató se k jihu táhnou pískovcová pohoří, tvořící izolované stolové hory, často se značným převýšením vůči okolí. Jižní část země leží na šíji Kra a na Malajském polo ostrově s nízkými krasovými horami, tvořícími často fantastické skalní útvary. Nejdelší thajskou řekou je Mekong, který tvoří větší část hranice s Laosem, osou Thaj ska je však řeka Chao Phraya s hlavním přítokem, ře kou Nan, vlévající se do Thajského zálivu jižně pod Bangkokem.

Thajsko - obyvatelé

Většinovými obyvateli země jsou Thajové, obývající střední Thajsko. Na severový chodě (v Issanu) žijí Laové, v horách na severu pak změť nárůdků a národností, které přišly z jižní Číny, Tibetu a Barmy, jsou to tzv. horské kmeny. V horách žijí také Šanové, blízcí příbuzní Thajů. Ve městech a na jihu je mnoho Číňanů (dle odhadu 10%), kteří tvoří ekonomickou elitu Thajska. Kromě horských kmenů, kteří uctívají přírodní síly, případně jsou křesťany, se velká většina obyvatel hlásí k theravádovému, v případě Číňanů k mahajánovému buddhismu. Na jihu pak převažuje islám. Všechny pestré složky thajského obyvatelstva se pak téměř bez vý hrad ně ztotožňují s myšlenkou thajství a považují se za obyvatele Thajska – Thajce.

Podnebí v Thajsku

Tropické monzunové s třemi ročními obdobími: zima (od listopadu do února) s teplotami pod 30°C a v severní polovině Thajska bez dešťů, léto (únor až červen), kdy teploty vy stupují až ke 40°C, ve druhé polovině léta se začínají objevovat bouřky – předzvěst nadchá zejícího monzunu. Třetím ročním obdobím je monzun (červen až listopad), kdy se poněkud ochlazuje a více prší. Z pohledu Evropana však thajské podnebí nemá žádné velké výkyvy..

Astronomické údaje

Střídání dne a noci je poměrně vyrovnané, v době kolem zimního slunovratu zapadá Slunce pár minut před 18.00, v době letního slunovratu zhruba v 18.45. Ráno se rozednívá kolem 6.00. Ve všech thajských letoviscích na obou pobřežích se setkáme s přílivem a odlivem, v době maximálních přílivů jsou rozdíly hladin až 2 metry.

Thajsko - ubytování

Standardním typem pokoje je v thajských ho telech pokoj dvoulůžkový, který je možno obsadit jednou či dvěma osobami. Případná třetí osoba bývá ubytována na přistýlce, což není plnohodnotná postel. Většina hotelů nepřijímá z prostorových důvodů více než tři osoby na pokoj. V základní nabídce uvádíme ubytování v běžném typu pokoje. Pokud má hotel více typů ubytovacích kapacit (plážové bungalovy, junior suity, výhled na moře, ... apod.), na vyžádání zajistíme typ ubytování dle Vašeho přání. Dle světových zvyklostí je v den příjezdu pokoj k dispozici po 14. hodině, v den odjezdu je k dispozici do 12. hodiny.

Nákupy v Thajsku

Vzhledem k cenové hladině v zemi se v Thajsku nakupuje velice dobře. Typické thajské suvenýry zahrnují výrobky z dřev, zvláště řezbářské práce z teakového dřeva, drahé kameny (Thajsko je jedním z nej větších světových producentů drahoka mových odrůd korundu: safírů a rubínů), výrobky z tradiční umělé hmoty, vyráběné z klihu a rozdrcených rohů vodního buvola, výrobky z ručního saového papíru, masky, lidové ozdoby a nepřeberné množství dalších atraktivních suvenýrů.

Oblečení v Thajsku

Nejvhodnější je lehké bavlněné oblečení, při návštěvě buddhistických chrámů je třeba dbát na přiměřenou decentnost. Koupání nahoře bez se toleruje u hotelových bazénů a na turisty hojně navštěvovaných plážích, koupání bez plavek je však nepřípustné. V severních oblastech Thajska bývá po ránu i chladněji, přibalte proto i lehké teplejší oblečení s dlouhým rukávem. Při vstupu do chrámových interiérů a domácností se odkládá obuv a vstupuje se naboso.

Naše služby v Thajsku

V době hlavní sezony je v hlavních pobytových letoviscích (Bangkok, Pattaya, Phuket, Ko Samui) český delegát ESO travel, který organizačně zajišťuje pobyt v Thajsku. Delegát zajišťuje klientům základní seznámení se zemí, s klienty se setkává na pravidelných schůzkách v hotelích a organizuje základní poznávací výlety. Není však s klienty po celých 24 hodin denně. Při poznávacích zájezdech je přítomen česky hovořící průvodce tehdy, pokud je účast nad stanovený minimální limit účastníků. Kategorizace hotelů odráží mínění ESO travel, není založena na mezinárodně uznávané kategorizaci pomocí hvězdiček, která se v Thajsku ostatně nepoužívá.

Ubytování

Hotel Burasari ****

Burasari je vzácná květina, která roste na Phuketu, stejně tak hotel je výjimečný, je to nečekaný poklad v srdci vzrušující části Phuketu Patongu. Hotel nabízí maximální zážitek, vytříbený styl, pohodlí, soukromí, klid, a prvotřídní mezinárodní kuchyni pro náročné klienty. Patong je známý díky tříkilometrové bílé písečné pláži, je zde
řada skvělých restaurací, rušný noční život a zábava. Burasari se nachází jen pár kroků od hlavní pláže Patong Beach

více Více

Hotel Chedi *****

Komfortní Chedi Hotel Phuket se nachází v klidném úpatí lesů přímo nad písečnou pláží Pansea Bay, obklopen azurovými vodami Andamanského moře a svěžími zalesněnými kopci.

více Více